Zawirowania gospodarcze i polityczne w naszym regionie sprawiają, że coraz więcej osób szuka sposobów na ulokowanie swoich pieniędzy w bezpiecznym aktywie. Uwagę przyciąga m.in. inwestowanie w metale szlachetne, zwłaszcza złoto i srebro. Zastanawiasz się, jak inwestować w srebro, bez względu na to, z jakim budżetem startujesz? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.
Najważniejsze informacje o srebrze, jeśli planujesz inwestycję w ten surowiec
Choć uznaje się, że złoto to najlepszy surowiec do inwestycji, srebro również jest warte uwagi. To bowiem kruszec o wiele bardziej dostępny niż złoto. Kosztuje też znacznie mniej niż królewski metal, dzięki czemu próg wejścia w inwestycję w srebro jest znacznie niższy. Możesz więc zdecydować się na jego zakup, nawet jeśli dysponujesz mniejszymi zasobami finansowymi.
Srebro jest używane w wielu dziedzinach przemysłu, przez co popyt na niego stale rośnie. Stosuje się go w przemyśle elektrycznym, elektronicznym, chemicznym, mechanice czy w chłodnictwie. Jest także niezastąpionym surowcem w coraz mocniej rozwijającej się energetyce odnawialnej (m.in. w fotowoltaice) czy rynku samochodów elektrycznych, dzięki czemu zapotrzebowanie na srebro będzie stale rosło.
Jednocześnie, warto pamiętać, że srebro, podobnie jak złoto i inne surowce, ulega wahaniom cen. Dlatego istotne jest podejmowanie decyzji inwestycyjnych na podstawie dogłębnej analizy rynkowej.
Jak inwestować w srebro? Poznaj dostępne rozwiązania
Jeśli zainteresował Cię temat ulokowania swoich pieniędzy w srebro, z pewnością zastanawiasz się, jak to zrobić. Masz kilka rozwiązań do wyboru:
- Zakup srebrnych monet – najpopularniejsze są monety o wadze 1 uncji. W drugiej połowie marca 2024 uncja srebra kosztowała 25,25 $. Srebrne monety możesz kupić od osób prywatnych, firm zajmujących się handlem kruszcami oraz od producentów i dealerów monet. W Polsce takim producentem jest m.in. Mennica Polska.
- Zakup srebrnych sztabek – w tym przypadku masz najczęściej do wyboru sztabki o wadze 100 g, 250 g, 500 g oraz 1 kg. Przykładowo, 500-gramowa sztabka na koniec pierwszego kwartału 2024 kosztowała w Mennicy Polskiej 2515 zł.
- Zakup jednostek ETF – Exchange Trader Funds to instrument finansowy, który odzwierciedla cenę m.in. srebra i jest stale obecny na giełdzie. Decydując się na taką formę inwestycji, nie musisz przechowywać fizycznych monet czy sztabek.
- Inwestowanie w CFD – w przypadku kontraktów na różnicę kursową nie kupujesz srebra (lub innych aktywów). Zarabiasz na różnicach kursowych między ceną otwarcia a zamknięcia transakcji. Ten sposób zostanie szczegółowo omówiony w kolejnej części tekstu, ponieważ warto się nim zainteresować, zwłaszcza przy niewielkim kapitale startowym.
Inwestowanie na różnicę kursową srebra – jak to dokładnie działa?
Handel kontraktami CFD na srebro polega na krótkoterminowym spekulowaniu na zmianach cen srebra bez konieczności fizycznego zakupu lub posiadania metalu. Istotą tego rodzaju inwestycji jest prognozowanie, czy cena srebra wzrośnie lub spadnie w określonym czasie. Inwestorzy, którzy korzystają z kontraktów CFD, mogą otwierać pozycje długie (kupować) lub krótkie (sprzedawać) w zależności od swoich przewidywań co do ruchu cenowego.
Handel kontraktami CFD na srebro odbywa się za pośrednictwem platform udostępnianych przez brokerów online. Przy wyborze miejsca do inwestowania zwracaj szczególną uwagę na to, kto jest brokerem. Wybieraj tylko sprawdzonych i rzetelnych pośredników. Przykładowo, OANDA TMS Brokers to nie tylko pierwszy walutowy Dom Maklerski na polskim rynku, ale też wielokrotnie nagradzany broker, który podlega nadzorowi KNF oraz uczestniczy w systemie rekompensat prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Inwestując w srebro CFD za pośrednictwem OANDA TMS, możesz więc mieć pewność, że Twoje fundusze są bezpieczne. Co więcej, jeśli jesteś początkującym inwestorem, otrzymujesz od OANDA TMS merytoryczne wsparcie w postaci bieżących analiz rynkowych, rekomendacji oraz sygnałów inwestycyjnych dla wszystkich kluczowych instrumentów finansowych.
Dzięki inwestowaniu w kontrakty CFD na srebro możesz m.in. skorzystać z narzędzia, jakim jest dźwignia finansowa. Pozwala ona zwiększyć potencjalne zyski nawet przy niewielkim budżecie. Warto jednak pamiętać, że niesie ona za sobą także ryzyko większych strat, dlatego korzystanie z dźwigni powinno być przemyślane. Należy również podkreślić, że handel kontraktami CFD na srebro wymaga znajomości rynków finansowych oraz odpowiedniej strategii inwestycyjnej. Dlatego śmiało korzystaj z wiedzy udostępnianej przez OANDA TMS.
Czy warto inwestować w srebro w 2024 roku?
Jak podaje magazyn Forsal*, Silver Institute opublikował raport, według którego popyt na srebro w 2024 roku osiągnie poziom 1,2 miliarda uncji, co będzie drugim najwyższym wynikiem w historii tego surowca. Z kolei London Stock Exchange Group przewiduje, że uncja srebra może kosztować tyle, ile w lutym 2013 roku, czyli nawet 30 dolarów. To wszystko sprawia, że warto rozważyć inwestycję w srebro.
Srebro jest jednym z wielu instrumentów, w które możesz inwestować. Jeśli chcesz zwiększyć swoją szansę na zysk, pamiętaj, aby dywersyfikować swój portfel. Dzięki OANDA TMS Brokers możesz lokować swoje finanse w różne surowce, kontrakty na różnice kursowe surowców czy walut.
* Źródło: https://forsal.pl/biznes/przemysl/artykuly/9426825,rosnie-zapotrzebowanie-na-srebro-cena-kruszcu-bedzie-w-tym-roku-bic-r.html
Treść promocyjna
Zobacz także: